WIELKA WYPRAWA KU PÓŁNOCY - PĘTLA SKANDYNAWSKA W NAJLEPSZYM WYDANIU!
Premierowa wersja odświeżonego i wydłużonego programu Dookoła Skandynawii, naszpikowana mnóstwem atrakcji! Wycieczka w najlepszym możliwym terminie: podczas dni polarnych, gdy słońce w ogóle nie zachodzi (najwyższy sezon w północnej Skandynawii, niesamowite wrażenia, zwykle genialna pogoda!)
Aż 6 nocy za kołem polarnym przy słońcu 24h, w tym fenomenalne doświadczenie pobytu o północy na Nordkappie - Przylądku Północnym i nocleg w najdalej na północ wysuniętym mieście Europy!
W programie największe miasta Norwegii Północnej: Bod
ø - Europejska Stolica Kultury 2024 i 2 noce w Tromsø - 'Paryżu Północy'. 3 wyjątkowe Narodowe Panoramiczne Trasy Norwegii: widowiskowe fiordy wybrzeża Helgelandu, cudowne Lofoty i spektakularna wyspa Senja. Wizyta u św. Mikołaja i Samów w Laponii. I oczywiście podziwianie reniferów wszechobecnych na drogach Północy. Autokar firmowy! Na promach kabiny 2-osobowe, a nie 4-osobowe jak bukuje większość biur!
3 OBIEKTY Z LISTY UNESCO !
Czas trwania: 13 dni
Terminy:
06.06.2024 - 18.06.20247299 PLN

Program:
01.dzień: 10:00 – wyjazd z Zielonej Góry - parking pod CRS (wjazd od ul. Sulechowskiej). Przejazd trasą S3 przez Sulechów, Świebodzin oraz A2, S5 i S6 m.in. przez Poznań, Gniezno  (można wsiadać na trasie po uzgodnieniu miejsca lub spotkać się z grupą w porcie w Gdyni).
Wieczorne zaokrętowanie na prom STENA SPIRIT na trasie Gdynia-Karlskrona armatora Stena Line.
Zakwaterowanie w kabinach 2-osobowych bez okna z łazienką/WC.
Obiadokolacja dla chętnych za dopłatą.
21:00 – początek rejsu. Nocleg na promie. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca w kabinie rekomendujemy przygotowanie małego bagażu na ten nocleg.

02.dzień: śniadanie na promie.
Około 09:00 - wyokrętowanie w Karlskronie (Szwecja).
Przejazd na PÓŁNOC SZWECJI - obserwacja zmieniającego się, wyludnionego krajobrazu.
Obiadokolacja w restauracji po drodze.
Około 22:00 – zakwaterowanie w hotelu w rejonie Sundsvall. Nocleg.

03.dzień: 07:00 – śniadanie. 08:00 – wyjazd.
Przejazd bezkresnymi drogami SZWEDZKIEJ LAPONII  (Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO).
Możliwe pierwsze spotkania z reniferami na drogach.

Wjazd do Norwegii i podłączenie do drogi E6 - słynnej skandynawskiej osi południe-północ, biegnącej znad Bałtyku przez Szwecję i Norwegię przez ponad 3000 km aż do granicy norwesko-rosyjskiej.
Przejazd wzdłuż krajobrazów PARKU NARODOWEGO LOMSDAL-VISTEN NASJONALPARK.
Przejazd nad fiordy światowej sławy poszarpanego WYBRZEŻA HELGELANDU, przez które przebiega PANORAMICZNA TRASA HELGELANDKYSTEN - JEDNA Z 18 NARODOWYCH PANORAMICZNYCH TRAS NORWEGII.
Około 21:00 - zakwaterowanie w hotelu nad samym fiordem w centrum regionu HELGELAND, w urokliwym miasteczku SANDNESSJØEN na wyspie ALSTA (miasto jest położone na NARODOWEJ PANORAMICZNEJ TRASIE NORWEGII), tuż pod kołem podbiegunowym, w otoczeniu licznych wysp, fiordów i niesamowitego masywu górskiego SIEDEM SIÓSTR.
Obiadokolacja dla chętnych za dopłatą. Nocleg.

04. dzień: 07:00 - śniadanie. 08:00 - wyjazd.

REJS WYNAJĘTYM DLA GRUPY STATKIEM WZDŁUŻ WYSP I FIORDÓW SŁYNNEGO WYBRZEŻA HELGELANDU, w tym podpłynięcie pod WYSPĘ LOVUND znaną z kolonii gniazdujących tu MASKONURÓW, które przy odrobinie szczęścia może uda się zobaczyć - warto zabrać lornetkę (rejs około 3 godziny, ilość miejsc na łodzi 46, w przypadku grupy większej niż 46 osób o przydziale miejsc zadecyduje kolejność zapisów na wycieczkę).
Przejazd autokarem wzdłuż fiordu RANFJORDEN oraz przez położone nad nim miasto MO I RANA, trzecie największe miasto północnej Norwegii, w którym droga E6 - skandynawska oś północ-południe spotyka się z trasą E12, biegnącą na wschód w stronę Helsinek.
Przejazd drogą E6 wzdłuż malowniczych krajobrazów PARKU NARODOWEGO SALTFJELLET-SVARTISEN, na terenie którego znajduje się drugi największy lodowiec kontynentalnej Norwegii - SVARTISEN.
Przystanek w POLARSIRKEL SENTERET 66°33'N - centrum turystycznym na KOLE POLARNYM: projekcja krótkiego filmu, imienne certyfikaty przekroczenia Koła Podbiegunowego, za opłatą możliwość wysłania pocztówki z unikatową pieczątką z Koła Polarnego, zdjęcia z charakterystycznym pomnikiem-globusem z 1937 r.
Przystanek przy moście z NAJWIĘKSZYM NA ŚWIECIE WIREM PŁYWOWYM W CIEŚNINIE SALTSTRAUMEN - wiry są zjawiskiem naturalnym występującym o określonych, zróżnicowanych godzinach i jego zobaczenie nie jest gwarantowane.
Około 20:00 - zakwaterowanie w hotelu w BODØ nad MORZEM NORWESKIM (drugie największe miasto północnej Norwegii, Europejska Stolica Kultury 2024).
Obiadokolacja dla chętnych za dopłatą. Nocleg. Słońce nie zachodzi.

05.dzień: około 05:00 – wykwaterowanie i odbiór prostego śniadania w formie prowiantu na wynos. 05:10 – wyjazd.

06:00 - 09:15 - PRZEPRAWA PROMOWA Z BODØ DO MOSKENES NA ZACHODNI KRANIEC ARCHIPELAGU WYSP LOFOTÓW.
DZIEŃ NA LOFOTACH, uważanych za najpiękniejszy rejon północnej Europy - wyspy połączone są między sobą oraz z lądem stałym systemem mostów i tuneli podwodnych.
Przejazd  DROGĄ  LOFOTÓW - JEDNA Z 18 NARODOWYCH PANORAMICZNYCH TRAS NORWEGII - zapierające dech krajobrazy górzystego wybrzeża i kolorowych rybackich domków rorbuer.

Zwiedzanie miejsc związanych z polską historią w NARVIKU (największy port północnej Norwegii) - kwatera polska na cmentarzu wojennym z II wojny światowej, pomnik załogi zatopionego niszczyciela ”Grom”.
Około 21:00 – zakwaterowanie w hotelu w Narviku.
Obiadokolacja dla chętnych za dopłatą. Nocleg. Słońce nie zachodzi.

06.dzień: 07:00 – śniadanie. 08:00 – wyjazd.
Objazd niesamowitej WYSPY SENJA (druga największa wyspa Norwegii) brzegiem Oceanu Arktycznego (JEDNA Z 18 NARODOWYCH PANORAMICZNYCH TRAS NORWEGII) - wybitne punkty widokowe.
Przeprawa promem z wyspy Senja na wyspę Kvaløya (lub alternatywnie przejazd drogą autokarem).
Przejazd wzdłuż fiordów - dawnych niemieckich baz wojskowych, miejsca stacjonowania superpancerników Tirpitz i Scharnhorst oraz zatopienia pierwszego z nich.
Zakwaterowanie na dwie noce w TROMSØ - największym mieście północnej Norwegii.
Obiadokolacja dla chętnych za dopłatą. Nocleg. Słońce nie zachodzi.


07. dzień: Śniadanie.
DZIEŃ NA PIESZE ZWIEDZANIE TROMSØ - największego miasta regionu Nord Norge, zwanego 'Paryżem Północy' i 'Bramą Arktyki': przejście mostem Tromsøbrua, Ishavskatedralen - Arktyczna Katedra, wjazd kolejką linową Fjellheisen na punkt widokowy 421 m n.p.m. z wyjątkowymi panoramami miasta i okolicy (w obie strony), powrót mostem do centrum.
Po południu czas wolny na odpoczynek lub możliwość indywidualnego zwiedzania lokalnych muzeów, np. Muzeum Polarnego lub Akwarium Polaria (za dodatkową opłatą). Warto popróbować także lokalnego piwa z najdalej na północ położonego browaru świata, Mack.
Powrót do hotelu.
Obiadokolacja dla chętnych za dopłatą. Nocleg. Słońce nie zachodzi.

08.dzień: 06:00 – śniadanie. 07:00 – wyjazd.
Przejazd wzdłuż imponującego masywu ALP LYNGEŃSKICH oraz wzdłuż FIORDU LYNGENFJORDEN, w którym żyją wieloryby, humbaki oraz orki.
Zwiedzanie MUZEUM PREHISTORYCZNYCH RYSUNKÓW NASKALNYCH W ALTA (Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO).
Przejazd w stronę Przylądka Północnego Nordkapp.
Przejazd NORDKAPPTUNNELEN (jeden z najdłuższych podmorskich tuneli na świecie) na WYSPĘ MAGERØY.
Około 20:00 – zakwaterowanie w hotelu ok. 35 km od Nordkappu na wyspie Magerøy w HONNINGSVÅG - najdalej na północ wysuniętym miasteczku Europy, malowniczo położonym nad Morzem Barentsa.
Obiadokolacja dla chętnych za dopłatą.
Około 21:30 – wyjazd na Nordkapp.
Około 22:00-00:15 pobyt na Nordkappie.

WYJĄTKOWE, SPEKTAKULARNE DOŚWIADCZENIE SŁOŃCA ŚWIECĄCEGO O PÓŁNOCY NA PÓŁNOCNYM PRZYLĄDKU (NORDKAPPIE - najdalej na północ wysuniętym punkcie Europy) -  niesamowity stromy klif 'na końcu świata' nad Oceanem Arktycznym (zalecamy zabrać ciepłą kurtkę ze względu na możliwość wystąpienia wiatru), Pałac Turystyczny Nordkapphallen, słynny metalowy globus - symbol Nordkappu, projekcja filmu, certyfikat odwiedzin.
Około 00:15 - wyjazd z Nordkappu. Około 01:00 - powrót do hotelu. Nocleg. Słońce nie zachodzi.

09.dzień: śniadanie w hotelu. 10:00 - wyjazd.
Przejazd przez NORWESKĄ LAPONIĘ wzdłuż FIORDU PORSANGERFJORDEN I PARKU NARODOWEGO STABBURSDALEN z najdalej na północ wysuniętym lasem sosnowym na świecie.
Wizyta w SAMI MUSEUM w KARASJOK - pierwszej i największej w Norwegii instytucji promującej kulturę Samów - rdzennej ludności Laponii.
Przystanek pod PARLAMENTEM LUDU SAMÓW w KARASJOK.

Wjazd do Finlandii (zmiana czasu +1 godzina).
Przejazd przez FIŃSKĄ LAPONIĘ.
Przejazd przez miasto INARI (miasteczko nad słynnym „jeziorem 3000-cy Wysp”).
Około 21:00 - zakwaterowanie w hotelu w rejonie Saariselkä.
Obiadokolacja dla chętnych za dopłatą. Nocleg. Słońce nie zachodzi.


10.dzień: 07:00 – śniadanie. 08:00 – wyjazd.
Przystanek na KOLE POLARNYM w WIOSCE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W ROVANIEMI – fotografia ze św. Mikołajem, zamawianie listów do dzieci na święta (dla chętnych, za dodatkową opłatą).
Wjazd do Szwecji (zmiana czasu - 1 godzina).
Przejazd wzdłuż wybrzeża ZATOKI BOTNICKIEJ.
Około 20:00 - zakwaterowanie w hotelu w rejonie Skellefteå.
Obiadokolacja dla chętnych za dopłatą. Nocleg.

11.dzień: 07:00 - śniadanie. 08:00 - wyjazd.
Kontynuacja przejazdu na południe wzdłuż Zatoki Botnickiej.
Przystanek na punkcie widokowym na HÖGA KUSTEN - 'WYSOKIM WYBRZEŻU' - wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO najwyższą na świecie linię brzegową, powstałą po ostatnim zlodowaceniu.
Zamknięcie 'Pętli Skandynawskiej' w Sundsvall, skąd ruszaliśmy na północ.
Około 21:00 - zakwaterowanie w hotelu w rejonie Sztokholmu.
Obiadokolacja dla chętnych za dopłatą. Nocleg.

12.dzień: 07:00 - śniadanie. 08:00 - wyjazd.
Spacer po CENTRUM SZTOKHOLMU - stolicy Szwecji, malowniczo położonej na 14-stu wyspach.
Przystanek na zdjęcie pod ZAMKIEM W KALMARZE - średniowieczna warownia, w której zawarto Unię Kalmarską, łączącą osobą wspólnego władcy Danię, Szwecję i Norwegię w 1397 r.
Przyjazd do Karlskrony.
Wieczorne zaokrętowanie na prom STENA EBBA na trasie Gdynia-Karlskrona armatora Stena Line - ultranowoczesny i superekologiczny prom oddany w 2023 r.
Zakwaterowanie w kabinach 2-osobowych bez okna z łazienką/WC.
Obiadokolacja dla chętnych za dopłatą.
21:00 – początek rejsu.
Nocleg na promie. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca w kabinie rekomendujemy przygotowanie małego bagażu na ten nocleg.

13. dzień: Śniadanie na promie.
Około 06:30 - przypłynięcie do Gdyni i wyokrętowanie.
Przejazd do Zielonej Góry trasami S6, S5, A2 i S3 (można wysiadać na trasie po uzgodnieniu miejsca).
Przyjazd do Zielonej Góry w godzinach popołudniowych - parking pod CRS, ul. Sulechowska.

W cenie:
 • autokar: wysokopokładowy, klimatyzacja, WC, video, napoje zimne i gorące (płatne)- około 7500 km,
 • przepłynięcie promami na trasie Gdynia-Karlskrona-Gdynia,
 • 12 noclegów: 10 x hotel***/****, pokoje 2-osobowe z łazienkami/WC + 2 x kabina 2-osobowa bez okna z łazienką na promach,
 • wyżywienie: 12 x śniadanie (bufet, za wyjątkiem śniadania na wynos o poranku w Bodø)
 • pilot BP EXODUS na całej trasie
 • ubezpieczenie – NW, KL, bagaż
 • podatek VAT

Dodatkowe opłaty:
 • 12 obiadokolacji (2-daniowe, 3-daniowe lub bufet, w zależności od hotelu) - 2000 PLN (dla chętnych, płatne w biurze przed wyjazdem, jedynie w przypadku min. 30 osób chętnych - prosimy o zgłoszenie podczas zapisu na wycieczkę)
 • opłaty związane z realizacją programu (zestawy słuchawkowe, bilety wstępu, certyfikaty, promy lokalne, parkingi, opłaty klimatyczne i administracyjne, rejs statkiem i wjazd kolejką): 350 EUR (obowiązkowo, płatne w autokarze gotówką),
 • zakup zdjęcia ze św. Mikołajem lub pocztówka od św. Mikołaja (dla chętnych),
 • dopłata do pokoju 1-osobowego - 2400 PLN (dla chętnych, tylko na zapytanie)
 • napoje do obiadokolacji
 • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy - 20 PLN (obowiązkowo, płatne przed wyjazdem w biurze)

Uwaga: Przy długich przejazdach autokar zatrzymuje się na 15-minutowe postoje każdorazowo po około 4-godzinnej jeździe. Nie bierzemy odpowiedzialności za punkty programu niezrealizowane z przyczyn od nas niezależnych.

Copyright by Biuro Podróży EXODUS S.J. | All rights reserved